Przyszedł czas na rozszerzenie diety twojego maluszka, a ty zastanawiasz się od czego zacząć, co mu podać, żeby smakowało? Daj mu wybór. Maluch sam sobie weźmie to, co chce zjeść – na tym właśnie polega BLW - alternatywna metoda karmienia dzieci.
BLW – to skrót od angielskiego określenia Baby-led weaning. BLW jest metodą wprowadzania stałych pokarmów do diety dziecka, która równocześnie pozwala mu na naukę samodzielnego jedzenia. Wprowadza się ją podczas rozszerzania diety dziecka, które przechodzi od jedzenia mleka od razu do spożywania stałych produktów z pominięciem etapu karmienia papkami oraz łyżeczką.
Kiedy i jak stosować BLW?
Stosowanie tej metody zalecanie jest dla dzieci od 6 miesiąca życia lub później. Ważne jest by dziecko umiało już samodzielnie siedzieć. Stabilna pozycja siedząca ułatwia dziecku samodzielne jedzenie, maluch może wtedy bez trudu chwytać rączkami położone przed nim produkty. BLW jest naturalną kontynuacją karmienia "na żądanie" i polega na podawaniu dziecku różnych pokarmów stałych: warzyw, owoców, kasz, makaronów, w taki sposób, by malec mógł je wziąć w rączkę np. marchewka pokrojona w słupki, kawałki banana, różyczki brokułów, łyżka kleistego ryżu, itd. Dziecko samo wybiera co chce zjeść. Jednak pamiętaj, aby rozszerzać dietę dziecka zgodnie ze schematem żywienia niemowląt.
Początkowo dziecko je palcami, dopiero na dalszym etapie powoli pokazujemy mu jak jeść za pomocą sztućców. W metodzie tej najważniejsze jest samodzielne poznawanie nowych smaków, dlatego nie martw się, że maluch mało je, a głównie tylko bawi się jedzeniem i je rozrzuca – właśnie o to chodzi. Dziecko uczy się wszystkiego łatwiej i szybciej oraz oczywiście przyjemniej przez zabawę. Jedzenie również należy do tych umiejętności, które łatwiej nabędzie bawiąc się, niż posłusznie zjadając podawaną mu prosto do buzi papkę. Do pierwszego roku życia to mleko jest nadal podstawą diety malucha, więc nie musisz się martwić, że z dodatkowego posiłku zje niewiele, mimo to będzie najedzony.
Przygotowanie do stosowania metody BLW
Aby rozpocząć właściwe stosowanie tej metody dobrze jest się najpierw przygotować, żeby zrobiony przez malucha bałagan nie zniechęcił nas do niej. Najlepiej będzie umieścić malucha na specjalnym krzesełku przy stole z całą rodziną.
- Krzesełko – najlepsze będzie krzesełko do karmienia dla niemowląt, które ma w zestawie również blat. W sprzedaży są również specjalne krzesełka przytwierdzane do każdego rodzinnego stołu. Zwróć uwagę na to, by malec miał możliwość siedzieć prosto.
- Mata na podłogę - wystarczy kawałek ceraty lub duża ścierka. Bałagan na pewno powstanie, zwłaszcza przy pierwszym podejściu do BLW, a dzięki takiemu zabezpieczeniu podłogi łatwiej ci go będzie posprzątać.
- Śliniak – najlepiej duży, zakrywający całą bluzeczkę malucha i z kieszenią na odpadki, która praktycznie leży na kolanach dziecka. Ochroni on większą część stroju brzdąca przed plamami i również ułatwi późniejsze sprzątanie.
- Talerz – maluch nie będzie potrzebował sztućców, wystarczą mu jego własne rączki. Talerz najlepiej jak będzie plastikowy, można kupić taki przyczepiany do blatu. Najważniejsza rzecz to zawartość talerza. Zamiast miksować produkty należy je ugotować w całości i pokroić w niewielkie kawałki, tak, aby dziecko mogło je swobodnie chwycić w rączkę. Warzywa najlepiej w słupki lub krążki. Gotowane mięso rozdrobnić w kawałki. Pamiętaj, aby z owoców wyjąć pestki i gniazda nasienne. Kaszę czy ryż ugotuj, tak by się kleiły i można je było pokroić w kostki. Bułkę czy kromki chleba podawaj w całości, nie krojąc w drobną kostkę.
Zalety stosowania BLW
- rozwój zmysłów – dziecko poprzez poznawanie nowych smaków kształtuje swoje preferencje smakowe. Dotykając bezpośrednio własnymi rączkami produktów poznaje ich fakturę i kształt, czuje zapach, pracują jego wszystkie zmysły.
- koordynacja ruchowa – małe dzieci nie potrafią od razu trafić ręką do buzi, dzięki BLW uczą się tej umiejętności, co pozwala im świadomiej i sprawniej kontrolować ruchy swoich kończyn oraz całego ciała.
- samodzielność i wolność wyboru – główną zasadą BLW jest uczenie dziecka samodzielności i dawanie mu możliwości decydowania o tym, co chce zjeść. Maluch sam poznaje nowe produkty i wybiera ten, który mu się najbardziej podoba lub ma najprzyjemniejszą konsystencje, jest miły w dotyku itp., a potem dopiero wkłada go do buzi. Nie musi go jeść jeśli nie chce, takiego wyboru nie ma przy karmieniu łyżeczką, dlatego jeśli czegoś nie chce to to wypluwa.
- nauka żucia i gryzienia – dzięki wczesnemu użyciu żuchwy przez dziecko prawidłowo się ona u niego kształtuje, zapobiega to późniejszym wadom logopedycznym i ułatwia mówienie. Chroni także dziecko przez zakrztuszeniem, ponieważ samo kontroluje ono ilość gryzionego jedzenia i nie ma możliwości włożenia do buzi więcej, niż da radę przełknąć.
- unikanie alergenów - dzięki temu, że maluch ma bezpośrednią styczność z pojedynczym produktem (zamiast zmiksowanymi kilkoma różnymi) intuicyjnie potrafi odrzucić ten, na który ma uczulenie. Jak przekonują naukowcy, wynika to z instynktu samozachowawczego.
- jedzenie to dobra zabawa – dawanie wyboru skutkuje również tym, że maluch nie tylko może wybrać co chce zjeść, ale także ile i w jakim tempie. Nikt go nie pogania, może się bawić konsystencją produktów, dziwić się, że coś jest kruche, a inne miękkie. Dzięki temu w przyszłości chętnie będzie próbował nowych smaków i nie będzie konieczności zachęcania go na różne sposoby do zjedzenia obiadu.
- koniec niejadków – dzięki temu, że malec nie jest zmuszany do jedzenia tylko sam wybiera co, ile i kiedy włoży do buzi nie ma zagrożenia, że w późniejszym okresie wykształci się w nim niechęć do jedzenia. Nawet jeśli według ciebie je mało to widocznie tyle mu wystarcza. Według zasady BLW zdrowy organizm się nie zagłodzi. Nie grozi mu również nadwaga, ponieważ od najmłodszych lat pozna dobrze swój organizm i możliwości oraz nauczy się wybierać właściwe i zdrowe produkty, a także dostosowywać ich ilość.
- oszczędność – nie musisz dziecku gotować lub kupować oddzielnych obiadków. Wszystkie produkty możesz przygotować w czasie gotowania posiłku dla całej rodziny. Wystarczy po ugotowaniu wyjąć je z potrawy przed przyprawieniem.
Wady BLW
Jak każda metoda również i ta posiada kilka minusów, ale są one niewielkie. Przede wszystkim dziecko biorąc do buzi duże kawałki jedzenia może się nimi zakrztusić, zwłaszcza na początku, ponieważ nie ma jeszcze wyczucia co do swoich możliwości. Takie ryzyko istnieje również w innych metodach wprowadzania do diety dziecka stałych pokarmów. Przyzwyczajone do ciekłych substancji – mleka matki czy modyfikowanego – musi przestawić się na gryzienie i połykanie substancji stałych.
Poza tym dużym problemem może okazać się bałagan, jaki dziecko zrobi podczas pierwszych prób samodzielnego jedzenia. Na pewno większość jedzenia wyląduje wtedy na podłodze i to nie tylko pod stołem i krzesełkiem malucha, ale zapewne w całym pomieszczeniu, bo maluch odkryje, że marchewką lub kluską da się daleko rzucać J W tej kwestii ważna jest cierpliwość. Systematyczne stosowanie metody BLW początkowo będzie wymagało trochę pracy, ale twoja wytrwałość zostanie nagrodzona właściwym podejściem malucha do spożywania posiłków oraz ogólnym zdrowiemtwojego dziecka.
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Zdrowe przepisy na obiad dla dzieci – TOP 4>>
Sposoby na niejadka - Mamy kilka sprawdzonych sposobów!>>